Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
English version Kontakt    
zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka

Film cybersecurity
Film cybersecurity
Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni PowietrznejLogo CEF

Najnowsze Informacje

2011.10.20, 06:58

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

zdj

Kontrolerzy Ruchu Lotniczego,
Koleżanki i Koledzy,

Już po raz czwarty mam zaszczyt składać Wam wszystkim z okazji Międzynarodowego Dnia Kontrolera życzenia wszelkiej pomyślności, rozwoju zawodowego i dalszego zaangażowania w pracę na rzecz budowy bezpiecznego i sprawnego systemu ATM w Polsce.

Ten dzień jest równocześnie świętem PAŻP i wszystkich pracowników, którzy w poszczególnych służbach i jednostkach organizacyjnych pracują na rzecz bezpiecznego i efektywnego wykonywania obowiązków przez nasza Agencję. Mam nadzieję, że będzie to również święto dla członków rodzin naszych pracowników.
Ostatnie 12 miesięcy w sposób szczególny udowodniły, że potrafimy wydajnie pracować w zespole i dostosować naszą organizację do rosnącego ruchu lotniczego oraz nowych wymagań zewnętrznych i wewnętrznych. Dobre wyniki pracy polskiej kontroli ruchu lotniczego są zauważane w Europie i na świecie. Zostały także docenione nie tylko przez władze lotnicze, przewoźników, ale także przez lotnictwo ogólne i sportowe, o czym świadczy uhonorowanie PAŻP nagrodą FAI na 105-ej Konferencji Generalnej.

Z poważaniem,
Krzysztof Banaszek,
Prezes PAŻP


20 X - Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

Święto to ustanowiła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers).

Idea utworzenia profesjonalnej organizacji kontrolerów ruchu lotniczego o zasięgu światowym powstała w 1956. Jej pomysłodawcą był Jacob Wachtel, twórca i pierwszy prezes Stowarzyszenia Kontrolerów Ruchu Lotniczego w Izraelu. Za oficjalną datę ustanowienia tego święta uważa się dzień 20 października 1961 r., kiedy to utworzono IFATCA. W Polsce święto to obchodzone jest od 2008 r. Obecnie do IFATCA należy 137 organizacji krajowych, zrzeszających kilkadziesiąt tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie.
W dziedzinie kontroli ruchu lotniczego od czasów jej powstania dokonano prawdziwego kroku milowego. Jednak czy w związku z tym przeciętny człowiek ma świadomość specyfiki tego zawodu? Niestety, pomimo ogromnej wagi świadczonych przez nich usług Święto Kontrolera zostało wymyślone właśnie m.in. by przybliżyć ludziom tą profesję, zaznajomić z tym zawodem.
Miejmy nadzieję, że 20 października, który jest Międzynarodowym Dniem Kontrolera Ruchu Lotniczego, pomoże propagować ten zawód.
Warto uzmysławiać, jak ciężka i odpowiedzialna jest ta praca. Kontroler nierzadko musi zajmować się kilkoma rzeczami naraz, dlatego w tym zawodzie niezwykle ważna jest podzielność uwagi, umiejętność jednoczesnego słuchania, pisania i mówienia. Musi podejmować decyzje mając w świadomości wiele żyć ludzkich. Jedno jest pewne - dzięki naszym kontrolerom nie należy się bać latać! Choć dla zwykłego śmiertelnika są „niewidziani” zawsze są obecni podczas podróży samolotem.

20 października br. gościliśmy w PAŻP ekipę telewizyjną "Dzień
Dobry TVN" Zachęcamy do obejrzenia relacji z wizyty TV

Ponadto dziś mija 50 lat odkąd IFATCA ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego
powrót