Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
English version Kontakt    
zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka

Film cybersecurity
Film cybersecurity
Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni PowietrznejLogo CEF

Najnowsze Informacje

2012.11.23, 13:27

Nowa wieża łódzkiego lotniska wdrożona operacyjnie

zdj

13 listopada 2012 roku z nowej wieży kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta w Łodzi wydano pierwszą zgodę na lądowanie. Stało się to dokładnie po dwóch latach i dwóch miesiącach od uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta w Łodzi.
Jest to wyjątkowo udany architektonicznie budynek. Inwestycja PAŻP została uznana za najlepszą realizację 2011 roku w kategorii "Przestrzeń publiczna i transport" w organizowanym przez portal Sztuka-Architektury plebiscycie "Polska Architektura 2011".

Nowa łódzka wieża ma pięć kondygnacji, sala operacyjna znajduje się na wysokości 31,5 m nad poziomem terenu.
• Wyposażenie TWR kosztowało 627 916 EUR
• Budowa TWR kosztowała około 12 mln PLN
Wieża jest zbudowana na działce należącej do PAŻP o powierzchni 5962m2.
• Wymiary budynku – 40,2 x 16,9 m,
• Powierzchnia użytkowa – 1 442 m2,
• Kubatura brutto – 7 188 m3.

Nowa łódzka wieża ma pięć kondygnacji, sala operacyjna znajduje się na wysokości 31,5 m nad poziomem terenu. Na sali operacyjnej zwykle pracują 2 osoby, a co najmniej 1 osoba jest do dyspozycji odbywając obowiązkową godzinną przerwę w pracy operacyjnej odpoczywając w pokoju socjalnym.

Miesięcznie TWR obsługuje średnio prawie 3 tysiące operacji - od tysiąca zimą do ponad 5,5 tysiąca w sezonie letnim.
Najwięcej operacji w roku 2012 przypadło na lipiec - 5679.


Do połowy listopada br. obsłużono w Łodzi około 34 tysiące operacji lotniczych.
Do końca roku liczba ta powinna przekroczyć 35000.
W 2012 roku, rekordowy ruch łódzcy kontrolerzy ruchu lotniczego obsłużyli 22 lipca 2012 roku, było to 315 operacji lotniczych.

Zadanie inwestycyjne TWR Łódź umieszczone zostało w harmonogramie zadań do zrealizowania w ramach Projektu PAŻP o nazwie "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym" znajdującego się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pod nr POIiŚ 6.3-1.
Projekt jest przewidziany do dofinansowania w ramach tego programu, Priorytet VI - Drogowa i lotnicza sieć TEN-T, Działanie 6,3 - Rozwój sieci lotniczej TEN-T.

Komunikat prasowy

Fot. A.Karwowski (PAŻP)
powrót