Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
English version Kontakt    
zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka

Film cybersecurity
Film cybersecurity
Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni PowietrznejLogo CEF

Najnowsze Informacje

2013.09.23, 11:09

ĆWICZENIE VIGILANT SKIES 2013 ROZPOCZĘTE

zdj

Dzisiaj, 23.09. rozpoczęło się, trzecie już w historii, międzynarodowe ćwiczenie, które ma na celu przetestowanie europejskiego systemu Information Exchange System (IES) inicjatywy CAI (Cooperative Airspace Initiative) Rady Rosja-NATO.

W ćwiczeniu obok struktur dowódczych Sojuszu uczestniczą, wydzielone siły i środki czterech państw: Rosji, Turcji, Norwegii i Polski.

W dniach 23-27 września br., w trzech regionach geograficznych, znajdujących się w zakresie operacyjnego zainteresowania CAI: Bodø (Norwegia) - Murmańsk (Rosja), Warszawa (Polska) - Kaliningrad (Rosja) oraz Ankara (Turcja) - Rostów nad Donem (Rosja) przeprowadzone zostaną symulowane (zobrazowanie komputerowe) oraz realne (z użyciem w czasie rzeczywistym sił i środków) incydenty lotnicze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

ćwiczeniem kierują Dyrektorzy ze strony NATO oraz Rosji, ulokowani w centrach koordynacyjnych CAI, z których jedno znajduje się w Polsce (Warszawa), a drugie w Rosji (Moskwa).

Obecne ćwiczenie, uwzględniające wnioski z poprzednich ćwiczeń prowadzonych
w roku 2011 i 2012, ma na celu dalsze testowanie i konsolidację procesów, procedur i zdolności sieci CAI.

Informacji na temat ćwiczenia VIGILANT SKIES 2013 udziela płk Robert KUPRACZ z Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON (tel. 695 026 528 lub e-mail: rkupracz@mon.gov.pl).

****
Inicjatywa CAI została uruchomiona podczas szczytu NATO-Rosja w Rzymie, w maju 2002 r. Jej celem jest wzmocnienie współpracy w ramach obserwacji przestrzeni powietrznej i koordynacji ruchu powietrznego w kontekście zwalczania ataków terrorystycznych z użyciem cywilnych samolotów oraz ułatwienie zarządzania informacjami na temat bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej potrzebnego do reakcji na incydenty związane z bezpieczeństwem.

Projekt jest finansowany przez uczestniczące w nim kraje NATO oraz przez Federację Rosyjską.

Obecna sieć CAI składa się z czterech jednostek w krajach członkowskich NATO i czterech jednostek w Federacji Rosyjskiej. Wymiana informacji na temat ruchu powietrznego następuje w trzech parach regionalnych centrów kontroli ruchu powietrznego: Bodø - Murmańsk, Warszawa - Kaliningrad oraz Ankara - Rostów nad Donem, połączonych wzajemnie poprzez centra koordynacyjne CAI znajdujące się w Warszawie i w Moskwie.

Architektura systemu CAI IES umożliwia innym krajom członkowskim i partnerom NATO włączenie się do programu na każdym etapie. Operacyjność CAI IES ogłoszono w grudniu 2011, po sprawdzeniu jego działania podczas ćwiczeń VIGILANT SKIES 2011, które odbyły się w czerwcu 2011 r.

tekst: opracowanie Beata Mrozik i płk Robert Kupracz DPI MON
powrót